Posted on

How to save money on grocery shopping?

When you are a student, or on a tight budget, groceries can be a huge expense. There are however allot of things you can do to save money! Read this small article for a few tips of what to do, and some cool and cheap products you can buy.

If you live alone, and are a student, you probably use around 250 dollars on groceries every month. That is 3000 dollars a year. A lot of money when you are on a tight budget.

So, what can you do?

 

Never throw away eatable food!

First of all, you should never throw away eatable food. And when I say eatable I am talking about the expired date, not that it’s been out of the fridge for a couple of hours. It is insane how much food that goes in the trash. If you’re full, then always save the rest of the food. This can save you money, and time the next day. Most dinners last many days in the fridge.

If you are a student, then maybe you are partying in the weekends. You should know that hard liquor keeps forever. Never poor out any scotch, vodka etc. because you think its old. Beer and opened wine is not like this, those can get really bad.

 

 Set up a budget!

Second tip is to always know how much money you are spending. Set up a budget. This goes for actually everything. Always have some money for saving. Never go from paycheck to paycheck.

Most importantly; Find good deals! 

The most important tip. Don’t just go to nearest shop. Do some research. Mabey go online, and see what is available. I promise you that you will find many good deals. That means you can buy large quantities. Foods and snacks that keep, like Twinkie’s. Honey, Rice, Peanut Butter, macaroni and canned beans. This isn’t exactly the most healthy or luxurious foods, but I am sure you buy a lot of these. Here are a few cheap and tasty snacks on Amazon.

Healthy Mixed Bars & Nuts Gift Pack

Get this healthy and tasty varity of almonds, cashews and peanuts$21.69. Click here to view on Amazon.

Dried Fruit, Trail Mix, Granola Bars & More Healthy Variety Snacks 

Good choice if you are a fan of dried fruit. $23.70  Click here to check it out. 

 

Sahale Snacks All Natural Nut Blends Grab And Go Variety Pack (1.5 oz x 12 Packs) 

$19.98. If you are in to cashew nuts, mabey this is for you. Click here.

Pamela’s Products Gluten Free Simplebites Mini Cookies

Tasty and cheap cookies if you require gluten free. $20,94, on Amazon. Click here.    

$3.49, if you are a Prime member. 

It’s always good to find good deals when you are a student. Amazon is a great way to save some money, and still get good and trusted products. Including the foods above, I also recommend this:

QueenAcc 10000mAh Solar Charger Solar Phone Charger Water/Shock/Dust proof Solar Power Bank with LED Flashlight Dual USB Port

Cool power bank for those who are allot outside. Mabey, you like to study or read in the park. This is definitely a genius little device. You can always charge it up with the USB port, like a normal power bank. The difference is that when you are outside, you’ll never run out of power. We all know how frustrating that can be. After all, what is a power bank without power?

There is a sale on this right now $19.99. Normal pricing is $34.00 Click here.

 

 

Click the share or like button if you found this at all helpful, and stay tuned for more student tips!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *